Salon Optyczny Joanna Jarzyna
dj_ndc_photo

USŁUGI

Voice Over IP świadczy wszystkie usługi powszechnie znane i stosowane 
w sieciach Public Switched Telephone Network (PSTN), takie jak:

  • Zestawianie połączeń konferencyjnych - usługa pozwala w tym samym czasie prowadzić rozmowy kilku osobom ze sobą.
  • Zawieszanie połączeń - usługa umożliwia chwilowe wstrzymanie rozmowy, nie rozłączając przy tym połączenia.
  • Przekazywanie połączeń - usługa umożliwia przekazanie nadchodzącego połączenia do innej osoby.
  • Parkowanie połączeń - usługa umożliwia chwilowe wstrzymanie rozmowy oraz jej następne kontynuowanie przy użyciu innego aparatu przyłączonego do tej samej centralki.
  • Przejmowanie połączeń - usługa umożliwia przejęcie połączenia zestawionego pomiędzy dwoma użytkownikami. Osoba ze specjalnymi uprawnieniami, chcąc pilnie skontaktować się z inną, która akurat prowadzi rozmowę telefoniczną, może wstrzymać istniejące połączenie i bezpośrednio połączyć się z wybranym przez siebie numerem.
  • Poczta głosowa - usługa umożliwia pozostawienie wiadomości głosowych użytkownikom, którzy nie byli w stanie odebrać połączenia.
  • Prezentacja numeru osoby dzwoniącej - usługa umożliwia zaobserwowanie, na wyświetlaczu aparatu, numeru, bądź nazwiska, osoby telefonującej. Stosowanie technologii VoIP ma wiele dodatkowych zalet znacznie przewyższających możliwości tradycyjnej Private Branch eXchange (PBX)/PSTN:
  • Obniżenie kosztów połączeń - ponieważ głos transmitowany jest poprzez sieć IP, której przykładem jest sieć Internet, korzystanie z usługi ogranicza się do stałej zryczałtowanej opłaty za dostęp do niej.
  • Polepszona jakość przesyłanego głosu - sieci PSTN przenoszą pasmo akustyczne o ograniczonej szerokości 3,1kHz. W przyszłości Telefony IP będą mogły przesyłać sygnał dźwiękowy o szerokości 44,1kHz, czyli zbliżony jakością do tego znanego z płyt CD. W sieciach, gdzie szerokość pasma nie pozwoli na transmisję w tak wysokiej jakości, poprzez zastosowanie odpowiednich kodeków, takich jak G.722, można w bardzo wydajny sposób transmitować głos o szerokości pasma akustycznego 7kHz.
  • Dostępność - dzięki VoIP, telefonia może być dostępna w miejscach, w których nie przewiduje się działania tradycyjnej telefonii. W każdym miejscu, gdzie funkcjonuje sieć komputerowa, istnieje możliwość świadczenia usług telefonicznych.
  • Mobilność - telefony IP można w bardzo łatwy sposób przenosić do innych pomieszczeń, bez konieczności ingerowania w konfigurację centralek PBX oraz zmiany ich numerów wewnętrznych, jak miałoby to miejsce w tradycyjnej telefonii. Wystarczy przepiąć telefon do innego gniazdka sieciowego. Operacja ta nie będzie miała żadnego wpływu na funkcjonowanie sieci. Wzrost popularności bezprzewodowych sieci komputerowych dodatkowo zwiększa mobilność VoIP.